Kokią valiutą turėti keliaujant po Turkiją?

Tai bene dažniausiai užduodamas klausimas prieš atvykstant į Turkiją. Iš tiesų vieno teisingo atsakymo nėra, nes daug kas priklauso nuo to, kurioje Turkijos dalyje būsite. Norėčiau pakalbėti apie finansus jei keliaujate po Turkiją pažintiniu maršrutu (iš tiesų tas dažnai galiotų net ir keliaujant automobiliu), o konkrečiai “Rytų ekspreso programa“.

Atvykus į Antaliją daug kur galima atsiskaityti banko kortelėmis, didesniuose prekybos centruose doleriais ir eurais, tačiau mažesnės parduotuvėlės gyvenamuosiuose rajonuose dėl užsienio valiutos gali ir pasimaivyti, todėl geriau turėti turkiškų lirų. Klausimas kiek. Priklausomai nuo to ką pirksite. Jei reikės tik vandens, cigarečių ir kokio mažmožio tai bus gana ir 100 lirų. Būnant labiau turistinėse Antalijos vietose (arčiau viešbučių rajonų kaip Lara, Kundu ar Konyaalti) net ir parduotuvėlėse galima atsiskaityti eurais ar doleriais. Ten net būna, kad kainos parašytos užsienio valiuta. Žinoma priimamos ir banko kortelės.

Antrą dieną mes būname Pamukalėje. Nekalbu apie baltąsias terasas ir šalia jų esančias parduotuvėles, nes ten atsiskaityti galima praktiškai bet kuo. Vakare turėtumėte progą pasivaikščioti Karahayit miestelyje ir jo turgelyje. Ten pilna įvairiausių tekstilės gaminių: rankšluosčių, patalynių, chalatų, peštemalių ir t.t. Ir kainos yra netgi labai geros. Čia kainos būna parašytos turkiška valiuta ir geriau ja atsiskaityti. Retai kas priims banko kortele (užsienietiška), o atsiskaitant užsienio valiuta, kursas tikrai nebus pats palankiausias. Yra išeitis – netoli viešbučio yra bankomatas, kuriame galima išsigryninti pinigų vietine valiuta.

Trečią dieną keliaujame į Bursą – pirmąją Osmanų imperijos sostinę. Labai pasireikšti su pirkiniais mieste nepavyks, nes daugiau būname lankytinose vietose, tačiau bus laiko paišlaidauti Bursos turguje prie Koza Han. Čia kainos taip pat surašytos turkiškomis liromis. Šioje vietoje nėra didelių kiekių užsienio turistų. Daugiausia keliautojai iš pačios Turkijos, todėl ir kainos liromis, ir pačios kainos normalios. Jei turite užsienio valiutos, tai galite pasikeisti čia esančiose valiutos keityklose arba prie Koza Han esančiuose bankomatuose išgryninti pinigų. Beje šiuose bankomatuose neišsiimsite pinigų nei eurais, nei doleriais dėl tos pačios priežasties, kad didžioji turistų dalis – patys turkai. Kiek reikės pinigų pirkiniams? Galite tiesiog praeiti turgumi ir nužiūrėti ką žadate įsigyti bei paskaičiuoti liromis bendrą sumą. Apskritai Bursos mieste didesniuose prekybos centruose neturėtų kilti problemų dėl atsiskaitymo ir užsienietiškomis banko kortelėmis.

Ketvirtą dieną keliaujame į Stambulą. Tai megapolis, todėl čia cirkuliuoja pačios įvairiausios valiutos ir atsiskaitymo būdai. Turistinėse vietose mokėti galima tiek banko kortelėmis, tiek grynais užsienio valiuta. Kaip mokėti labiau apsimoka? Ogi ta valiuta, kuria parašyta kaina, nes išvengsite keitimo kurso skaičiavimo. Jei pietausite mieste, tai kainos neretai bus parašytos ir kitomis valiutomis, tačiau turėti šiek tiek lirų verta. Na gal bent kelias dešimtis lirų. Gal kur nusprūdę į atokesnę gatvelę norėsite parduotuvėje nusipirkti vandens. Marketukuose kainos liromis.

Penktą dieną, po kruizo Bosforo sąsiauriu, važiuojame į Ankarą – Turkijos sostinę. Va čia miestas įdomesnis. Nepaisant to, kad sostinė, bet daugelyje vietų atsiskaityti galėsite tik turkiškomis liromis arba turkiška banko kortele. Jei tai didesnis prekybos centras, judresnėse gatvėse esanti kavinė, tai sumokėtumėte ir kitomis banko kortelėmis, tačiau Ankaroje mes būname sekmadienį ir daug laiko tikrai nebus. Iš kitos pusės tai nėra kelionės metu tinkamiausia vieta pirkiniams.

Šeštą dieną keliaujame į Kapadokiją. Tai turistų gausiai lankoma vieta, todėl atsiskaityti įvairiomis valiutomis ar kortelėmis problemų neturėtų kilti. Tarp kitko, būdami Kapadokijoje užvažiuosime į tokią parduotuvėlę, kuri vadinasi Kuruyemiş (turk. tariasi kurujemiš ir tai yra įvairus sausas maistas ir užkandžiai). Čia rasite įvairių riešutų ir iš riešutų pagamintų saldumynų, kavos, padažų, vytintos mėsos basturma (skanaujant galima net su savo pirštais praryti. Žiauriai skanu). Čia galite atsiskaityti užsienio valiutomis, liromis arba kortelėmis.

Septintą dieną grįžtame į Antaliją ir pakeliui stojame Konijoje. Šiame mieste geriausia atsiskaityti liromis, tačiau mes būname tik Mevlanos muziejuje, todėl jokio strioko dėl pinigų būti neturėtų. Kas blaškosi šiame mieste ilgiau, tai ras ir bankų pasikeisti pinigams, arba atsiskaitys banko kortelėmis. Nors ruošiantis kažkur pavalgyti vietiniuose restoranėliuose geriau turėti lirų.

Visos pažintinės kelionės metu mes stojame pietauti daugiau grupėms pritaikytose vietose dinlenme tesisleri ar grupes maitinančiuose restoranuose, kurie siūlo švedišką stalą. Pietų kaina 7€-10€, tai liromis atitinkamai. Šiose vietose galite atsiskaityti tiek banko kortelėmis, tiek eurais, liromis ar doleriais. Beje pakelės dinlenme tesisleri vietose dažnai būna valgyklos variantas – sumokate už tuos patiekalus ar užkandžius, kuriuos imate. Kai būna švediškas stalas, tai jau nesvarbu. Mokėsite vienodai ar imsite mažai maisto, ar prisikimšite jo į valias. Nepamirkite, kad gėrimai už papildomą mokestį.

Jei savo kelionių metu lankysitės prekybos centruose (odos, juvelyrikos, onikso, saldumynų, riešutų ir kt., tai ten atsiskaityti taip galite užsienio valiutomis ir kortelėmis)

Būnant atokesniuose Turkijos regionuose (Juodosios jūros regionas, Rytų Turkija, Pietryčiai) geriau yra turėti vietinės valiutos. Žiūrint kiek laiko tose vietose būsite. Maistui dienai gali reikėjo apie 15€ (žinoma gali būti ir pigiau). Atitinkamą sumą geriau turėti liromis. gali gelbėti ir banko kortelės. Turguose, nors ir turistiniuose, kainos bus liromis. Vėlgi galite imtis tos pačios taktikos – bandyti atsiskaityti banko kortele arba pasivaikščiojus ir apsižiūrėjus kiek galite išleisti, tiesiog nusiimti tą sumą liromis bankomatuose. Jei žmonės atsisako priimti jūsų užsienietišką kortelę atsiskaitymui, tai tikrai ne dėl to, kad išpešti iš jūsų grynus, bet jiems bankas nuskaičiuos labai didelius mokesčius arba pinigų atsiskaitymo terminalas tiesiog nepriima užsienietiškų kortelių

Prie pažintinio turo “Rytų ekspresas“ galite jungtis iki spalio mėnesio. Dar šeši šansai prisijungti šiemet. Rugpjūčio pabaigai yra akcija. Atminkite, kad yra privalomų ir vietoje mokamų mokesčių ir priimama tik grynais pinigais vietoje. Už papildomas pramogas ir ekskursijas kelionės metu atsiskaitymas taip pat tik grynais pinigais.

Pažintines keliones galite įsigyti visose kelionių agentūrose, kurios dirba su kelionių organizatoriumi Itaka.

Lietuvių ir ne tik grupėms ruošiu individualias programas po Turkiją, todėl jei esate draugų ar pažįstamų kompanija, o galbūt kolektyvas, tai drąsiai kreipkitės į mane dėl programų sudarymo.


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.