Kokią valiutą turėti keliaujant po Turkiją?

Tekstas pataisytas

Tai bene dažniausiai užduodamas klausimas prieš atvykstant į Turkiją. Iš tiesų vieno teisingo atsakymo nėra, nes daug kas priklauso ir nuo to, kurioje Turkijos dalyje būsite.

Atvykus į Antaliją ar kitą Turkijos miestą, praktiškai visur galima atsiskaityti banko kortelėmis (bekontaktėmis ar net virtualiomis), didesniuose prekybos centruose doleriais ir eurais (kalbant apie daugiau užsienio turistų turinčius miestus ir atkreipkite dėmesį ar neparašyta, kad priima tik liras arba grąža bus atiduota liromis), tačiau mažesnės parduotuvėlės gyvenamuosiuose rajonuose dėl užsienio valiutos gali ir pasispyrioti, todėl geriau turėti turkiškų lirų arba kortelę (nedidelėse parduotuvėse viešbučių rajonuose tokių problemų beveik nebūna). Klausimas kiek. Priklausomai nuo to ką pirksite. Jei reikės tik vandens, cigarečių ir kokio mažmožio tai bus gana ir 100 lirų. Būnant labiau turistinėse Antalijos, Alanijos, Marmario ir t.t. vietose (arčiau viešbučių rajonų) net ir parduotuvėlėse galima atsiskaityti eurais ar doleriais. Ten net būna, kad kainos parašytos užsienio valiuta. Žinoma priimamos ir banko kortelės. Tuomet vietinės valiutos reikėtų visuomeniniam transportui ar taksi mieste (jungiant taksometrą). Vėlgi, jei apsistosite mieste (bet kuriame didesniame), tai visuomeniniu transportu naudotis galima su (arba tik su) miesto transporto kortelėmis ar bekontaktėmis banko kortelėmis. Šiuo metu visi esantys Turkijoje privalo turėti HES kodą ir jį reikės pririšti prie miesto transporto arba bekontaktės banko kortelės. Viena kortelė vienam asmeniui. Aprašymą kaip pririšti HES kodą prie Antalijos miesto transporto kortelės ar banko kortelės rasite čia. Grynais už didesnių miestų transportą atsiskaityti neįmanoma. Daugelis turbūt žinote “dolmušus“ – nedidelius autobusus, kuriais galima judėti tarp nedidelių kurortų. Juose vis dar atsiskaityti galima grynais (ir tik grynais) arba užsienio valiuta (eurais arba doleriais).

Būnant atokesniuose Turkijos regionuose (Juodosios jūros regionas, Rytų Turkija, Pietryčiai) geriau yra turėti vietinės valiutos. Žiūrint kiek laiko tose vietose būsite. Maistui dienai gali reikėjo apie 15€ (žinoma gali būti ir pigiau). Atitinkamą sumą geriau turėti liromis. gali gelbėti ir banko kortelės. Turguose, nors ir turistiniuose, kainos bus liromis. Vėlgi galite imtis tos pačios taktikos – bandyti atsiskaityti banko kortele arba pasivaikščiojus ir apsižiūrėjus kiek galite išleisti, tiesiog nusiimti tą sumą liromis bankomatuose ar pasikeisti valiutos keitimo vietose. Jei žmonės atsisako priimti jūsų užsienietišką kortelę atsiskaitymui, tai tikrai ne dėl to, kad išpešti iš jūsų grynus, bet jiems bankas nuskaičiuos labai didelius mokesčius (ši bėda buvo prieš keletą metų) arba pinigų atsiskaitymo terminalas tiesiog nepriima užsienietiškų kortelių. Turėkite tai omenyje keliaudami tiek savarankiškai, tiek leisdamiesi į organizuotus pažintinius turus.

Kalbant apie arbatpinigius viešbučiuose, restoranuose ar baruose, tai užsienio valiuta pirmoje vietoje ir ne euro centai. Jų net bankai čia nepakeis. Maitinantis ne viešbučio restoranuose už patikusį aptarnavimą galima palikti apie 10 proc sąskaitos sumos. Baruose net viešbučiuose jau įsigudrinta už greičiau išjungiantį kokteilį palikti palikti eurą ar dolerį. Paliekami arbatpinigiai kambariuose ant pagalvių, už lagaminų nunešimą iki kambario ar iš kambario standartiškai lagaminas – euras ar doleris. Turistiniuose autobusuose prie vairuotojų galima matyti krepšelius ar dėžutes arbatpinigiams. Jei vairuotojas padėjo įkelti, iškelti lagaminus, tai nepašykštėkite jiems arbatpinigių bent eurą ar dolerį išlipdami. Po ekskursijų aišku taip pat jų tikimasi. Suprasti reiktų, kad arbatpinigiai nėra privalomi, tačiau visiems malonu juos gauti.

Vienintelio teisingo atsakymo kuria valiuta ar kaip geriausia atsiskaityti tiesiog nėra, nes keičiasi ir kursas, ir atsiskaitymo būdai. Tačiau užsienio valiuta kurortuose karaliaus turbūt dar ilgai.


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.