Bursa – pirmoji Osmanų imperijos sostinė

Bursa yra vienas didžiausių miestų Turkijoje ir jame lankomės pažintinio turo “Rytų ekspresas“ metu. Tai yra ir pirmoji Osmanų imperijos sostinė nuo užkariavimo 1326 metais. Žemiau esančiame žemėlapyje galima matyti rožinės spalvos lopinėlį. Tai buvo tik pati Osmanų imperijos laikotarpio pradžia, kai sultonu buvo Osmano (būtent jo vardas ir tapo kelis šimtmečius sekusio valdančiosios dinastijos viešpatavimo pavadinimu) sūnus Orhanas.

Šioje vietoje buvusių gyvenviečių istorija siekia net 5200 metų prieš mūsų erą. Vėliau šioje vietoje buvo helenistinis Cius miestas, kuris 202 metais prieš mūsų erą buvo padovanotas Bitinijos karaliui Prusijui I. Jo dėka miestas buvo perstatytas ir pavadintas Prusa. 1326 metais, ankstyvuoju Osmanų imperijos laikotarpiu Prusos miesto gyventojai buvo apsupti ir atkirtus visus maisto tiekimo kelius marinami badu, kol galiausiai pasidavė. Po užėmimo iš karto prasidėjo miesto atkūrimas ir tai buvo osmanų viena pirmųjų patirčių kaip gyventi mieste, kaip administruoti ir valdyti teritorijas būtent iš miestų. XIV a. ir XV a. buvo tas metas, kai iškilo daug naujų – religinių pastatų, kurie šiandiena yra vienas didžiausių istorinių miesto palikimų. Nepaisant to, kad prabėgus keliems dešimtmečiams sostine tapo naujai užimtas Adrianopolio miestas (šiandieninis jo pavadinimas Edirne), Bursa liko svarbus verslo ir administracinis centras. Šiandien tai ne tik gausybę istorinio paveldo objektų turintis miestas (graikiškojo, romėniškojo ir osmaniškojo periodų), bet ir pramoninis.

Beje Bursos mieste yra daugybė mineralinio vandens šaltinių. Paprastai mes gyvename viešbutyje, kuriame yra terminio vandens baseinas ir juo galima naudotis nemokamai. Reikia tik įsigyti specialias kepuraites. Po ilgos dienos labai smagu pasinerti į mineralinį vandenį, ypač kai tereikia nusileisti liftu ar laiptais.

Netoli Bursos miesto yra ir vienas geriausių slidinėjimo kurortų Turkijoje – Uludağ.

Lankydamiesi Bursoje mes būname žaliajame komplekse (žalioji mečetė ir žaliasis mauzoliejus), taip pat pėsčiomis einame iki vieno iš hanų (senųjų pirklių nakvynės, prekybos ar susibūrimo vietų). Šiuo atveju iki Koza Han’o. Tai nuo seno žinoma vieta, kurioje rinkdavosi šilko prekeiviai ir šilkverpių kirminukų augintojai. Vykdavo prekyba kokonais. Dabar visas hanas užimtas nedidelių parduotuvėlių šilko (ar jo imitacijos) gaminiais. Juk Bursos miestas vadinamas ne tik žaliuoju miestu, bet ir Turkijos šilko sostine. Jei nelabai domina skarelės, šalikėliai ir kiti gaminiai, pačiame hane gali tiesiog atsisėsti vienoje iš kavinių. Jos skendi šešėliuose. Yra ir viena nedidelė kavinukė, kurioje parduodamas vienas žymiausių Bursos saldumynų – irmik helvası – manų chalva. Jei imant visą skonių rinkinį viename indelyje, tai būtų manų chalva, uždėta ant ledų, užpilta tahinos (sezamo sėklų) padažu ir pabarstyta cinamonu.

Norėdami apsilankyti ne tik Bursos mieste, bet ir pamatyti daugiau Turkijos, rinkitės pažintinį turą “Rytų ekspresas“. Turo metu lankomės Pamukalėje (sutarus galima nušuoliuoti vakare iki turgelio, o ten tekstilės rojus), Stambule, Ankaroje, Kapadokijoje, Konijoje.

Norėdami gauti daugiau informacijos apie turą ir jį užsisakyti, susisiekite su bet kuria kelionių agentūra, dirbančia su kelionių organizatoriumi Itaka.


1 mintis apie “Bursa – pirmoji Osmanų imperijos sostinė

Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.