Turkiški šokiai. Jų reikšmė ir kilmė. Halay

Prieš kurį laiką buvau trumpai aprašęs Egėjo jūros regionui labiau būdingą šokį Zeybek. Dabar norėčiau supažindinti su kitu Turkijoje labai paplitusiu šokiu – Halay. Kaip ne vienas žmogus buvo pasakęs, tai stebint kaip jis šokamas kojos pačios pradeda kilnotis. Tiek tempas, tiek muzika ir ritmas labai skiriasi nuo zeybek’o.

Šokis halay yra būdingas centriniam ir pietrytiniam Anatolijos regionams, lydimas
zurna (birbynės) ir davul (būgnas) instrumentų garsų. Tai vienas populiariausių šokių vestuvių metu. Pradžioje ritmas būna lėtas ir vėliau pamažu spartėja. Šokantieji (tiek vyrai , tiek moterys) sustoja ratu arba į eilę (eiles), susikabindami mažaisiais rankų pirštais ar netgi susiremdami pečiais, o paskutinieji eilėse rankose laiko skareles ar servetėles. Halay šokis, kuris be proto populiarus Turkijoje, nacionaliniu laikomas ne tik čia, bet ir Azerbaidžane, Irane, Irake. Turkijoje populiaraus šokio halay galima išskirti dar tris mažesnius regionus: Bozkir, Čiukurova ir Dogu (žr. iliustracijas).

Pavadinimas “Halay“, manoma, kilęs iš žodžio “Alay“, kuris reiškia “daug žmonių“. Vyrai, šokantys halay būna apsirengę labai spalvingai (trumpi švarkai, pūstos kelnės, spalvotos kojinės. Moterys būna apsivilkę trumpus švarkelius “cepken“, kartais net keletą sijonų, pūstas kelnes.

Halay šokio pamokėlė, kad galėtumėte prisijungti ir jūs


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.