Stambulas vasarą

Iš tiesų skristi į Stambulą verta visada. Viskas priklauso nuo to, kokiu tikslu skrendate. Jei mėgstate šiltą ar netgi karštą orą ir tuštesnes gatves, tuomet geriau rinktis vasaros mėnesius. Tuo metu nemažai Stambulo gyventojų būna išvykę atostogų į pajūrio kurortus, keliauja aukštikalnėse Juodosios jūros ar Marmuro jūros regionuose, išvyksta į užsienio šalis. Šiuo metu būna atostogos ir mokslo įstaigose. Taigi vasaros metu mažiaus spūsčių tiek gatvėse, tiek viešajame transporte, tačiau oro temperatūra gali siekti ir virš trisdešimties laipsnių. Tokiu atveju galėsite rinktis lankyti arba uždaras kondicionuojamas erdves, arba esančias arčiau vandens. Svetima bėda džiaugstis gal ir negražu, tačiau dabar kritus liros kursui yra ypač palankus metas išlaidauti.

Prieš atvykstant į Stambulą reiktų pasirūpinti viešbučiu, kurį rinkitės ne tik pagal kainą, bet ir pagal vietą. Jei planuojatre būti arčiau muziejų ir lankytinų vietų, o vakarais anksti eisite miegoti, tai galite rinktis Sultanahmet ar Eminönü rajonus ir aplink. Naktinio gyvenimo čia nėra, tačiau dienos metu svarbiausios istorinės vietos bus pasiekiamos ranka (Egiptietiškas turgus, Topkapi rūmai, obeliskas, Didysis turgus, Mėlynoji mečetė, cisternos ir kt.). Mėgstantiems bohemiškus vaizdus ne ką užtruks nukakti iki Fener ir Balat rajonų. Beje šiuose rajonuose galima apsilankyti ir graikiškose cerkvėse, metalinėje bulgarų cerkvėje.

Vakarais norintiems kiek daugiau veiksmo geriau apgyvendinimą rinktis Beyoğlu (Pera, Taksim ar Galata)  rajone. Nuo čia dienos metu iki Sultanahmet galima pakliūti Galatos tiltu arba tramvajumi. Aplink rasite įvairių muziejų (modernaus meno, Galatos Mevlevi muziejus, Pera muziejus, Dolmabahče rūmai, karo muziejus ir kt.), bažnyčių, Istiklal gatvę su senuoju tramvajumi, daug senųjų pasažų, kurie buvo ir vis dar yra prekybos centrais. Po dienos muziejų lankymo, vakarus galite leisti meyhane restoranuose. Žymiausia yra Nevizade gatvė. Žuvies kvapas, muzika, alus, rakija, daug rytietiškų veidų, nemažai maisto ant stalo. Na ir jei muzikantai zirzins savo instrumentais šalia jūsų, tai dar ir jiems paliksite pinigų. Taigi jei nenorite, tai mandagiai galite mostelti ranka (ne per stipriai, o elegantiškai parodyti, kad asmeninės muzikos nepageidaujate).

Norintiems solidesnio naktinio gyvenimo reiktų bazuotis Kadiköy rajone, tačiau turėkite omeny, kad iki lankytinų vietų reikės plaukti laivais, kas iš tiesų neužtrunka pusę dienos ir yra savotiška pramoga.

Judėjimas mieste yra paprastas viešuoju transportu: tramvajai, metro, funikulieriai, Marmaray traukinys, metrobusai, autobusai, laivai. Ir visa tai naudojantis Stambulo miesto viešojo transporto kortele. Jums praktiškai atvykus dar oro uoste reiktų įsigyti Stambulo kortelę, ją papildyti pinigais ir jau galėsite pasinaudoti važiuodami Havaist autobusu. Vykstant nuo naujojo Stambulo oro uosto iki viešbučio nebūtina rinktis taksi, nes Havaist autobusais nuvyksite iki Taksim rajono, Sultanahmet rajono ir Kadiköy. Iš Sabiha Gökçen oro uosto važiuoja Havabus autobusai taip pat į visus rajonus. Pasirinkę laivus labai paprastai perplauksite Bosforo sąsiaurį praktiškai bet kurioje vietoje. Prieplaukoje reikia tiesiog žiūrėti kryptį, kuria plauks laivas ir kur sustos. Jei važiuosite metrobusu nepilną liniją, tai išlipę galite į Stambulo kortelę susigrąžinti dalį pinigų. Tiesa, dar yra ir elektriniai paspirtukai. Apie juos daugiau čia.

Norėdami plaukimą laivu suderinti su tolimesnių vietų aplankymu, rinkitės laivus, kurie plaukia į salas (Adalar) ir išlipę didžiausioje Büyükada gerą pusdienį galėsite skirti jos apėjimui ar apvažiavimui. Čia pasinaudojant Stambulo miesto kortele elektriniu autobusiuku galima pasiekti kalno papėdę, ant kurio stovi šv. Jurgio bažnyčia. Jei tikite burtais, tai galėsite išbandyti net du. Papėdėje esančioje parduotuvėlėje nusipirkite špūlę siūlų, kurią lipant į kalną ir šiukštu neištariant nė žodžio išvyniokite. Sakoma, kad pildosi norai. Jei to mažai, tai toje pačioje parduotuvėlėje nusipirkite nedidelius varpelius, juos įsisekite ir lipkite į kalną. Žinoma reikia galvoti apie norą. Kai jis išsipildo, varpelį reikia grąžinti (ne parduotuvėlei aišku, bet palikti saloje). Toje pačioje parduotuvėleje galima įsigyti ir įvairių spalvų žvakių, kurias reiktų uždegti ant kalno esančioje bažnyčioje. Tik pasidomėkite ar bažnyčia bus atidaryta. Ji būna uždaroma ganėtinai anksti, tačiau vardan norų galima bandyti uždegti žvakes ir kitur. Aš uždegiau metalinėje bulgarų cerkvėje. Saloje galima išsinuomoti ir dviračius, kuriais apvažiuotumėte visą salą. Čia yra begalės kavinių ir restoranų ir kai kuriuose jų kainos gali gerokai krimstelti piniginę. Į salas laivo kaina sekmadieniais gali ir nebūti penki kurušai. Vis tik populiari ir stambuliečių tarpe vieta. Jei nenorėsite aplėkti salos labai greitai, tai galite netgi nukakti iki vietos paplūdimių, iki kurių dažniausiai nemokamai plukdo specialūs laivai. Reikės sumokėti tik už paplūdimį. Norintiems šiek tiek prabangos vakare galiu rekomenduoti išsinuomoti valandai ar dviems privatų laivą, kuris plukdytų Bosforo sąsiauriu. Dabar grupei iki dvidešimties asmenų kaina buvo šeši šimtai lirų valandai. Pigiau grybo. Romantika arba prabanga už nedaug pinigų. Tiems, kurių nedomina prabanga, bet norėtų pasižvalgyti į Stambulą nuo vandens drąsiai rekomenduoju Bosforo kruizus. Jų yra keletas (trumpieji iki antrojo tilto, su salomis ir iki jūros) ir gali trukti nuo valandos iki keleto valandų.

Vienas toliausiai nuo centro esančių istorinių objektų – Rumeli pilis. Čia jau reikės padirbėti ties viešuoju transportu ir po to taksi arba ratais kvadratais važiuoti viešuoju transportu.

Viena aukščiausių vietų, nuo kurių atsiveria Stambulo miesto panorama yra Istanbul Sapphire dangoraižis. Į jo viršutinę terasą nusipirkus bilietą galima pakilti liftu ir vaikštinėti palei stiklines sienas. Žinoma reikia, kad būtų geras oras ir jei dar vakaras, tai išvis pasaka. O iki dangoraižio važiuoja metro.

Bene geriausiai žinomas Stambulo simbolis – Mergelės bokštas Kızkulesi yra Üsküdar rajono pakrantėje. Nuo kranto ne toliau kaip dvidešimt metrų, tačiau pakliūti šalia jo galima tik plaukiant laiveliu ir plaukimas kainuoja nei daug, nei mažai – keturiasdešimt lirų. Tačiau ši vieta yra mandriausia norint pasipiršti. Nenorintiems barstyti pinigų laiveliams, puikiai tiks ir krantinė. Matosi ir bokštas, ir miestas ir jau švaru, nes visai neseniai savivaldybė uždraudė čia maitintis saulėgrąžomis, kurios būdavo spjaudomos po savimi. Nei traškėjimo, nei spjaudymo garsų nebėra.

Dėl individualaus turo programos sudarymo galite kreiptis į mane

Naudingos nuorodos:

https://www.sehirhatlari.istanbul/en

https://www.ido.com.tr/en

https://www.istanbul.net.tr/istanbul-ulasim/sehir-hatlari-vapur-seferleri/1/1

http://metrobus.iett.istanbul/en

https://www.metro.istanbul/Home

http://marmaray.gov.tr/

Norėdami paremti mano įspūdžių sklaidą, spustelėkite žemiau esančią nuorodą, kuri slepiasi po “Buy me a coffee“. Kad ir virtualiai, bet galime praleisti malonų laiką drauge. Norėdami keliauti drauge ir ne interneto platybėse, sekite mano svetainę, o norėdami bendradarbiauti su manimi – susisiekite.

Atsigerkime kavos at ko-fi.com

Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.