Aukojimo šventė islamiškame pasaulyje

Aukojimo šventė – Kurban bayramı turkų kalba, Eid el Adha arabų kalba, Eid Qurban persų kalba. Ši šventė yra viena didžiausių ir svarbiausių islamiškame pasaulyje ir primena aukojimo svarbą. Iš tiesų ištakos – Abraomo (Ibrahimo) sūnaus Izaoko aukojimas prieš beveik keturis tūkstančius metų. Abraomas turėjo dievui įrodyti savo tikėjimą ir paaukoti vienturtį sūnų, tačiau paskutiniu momentu atsirado avinas, kuris ir buvo paaukotas.

Taigi, tradicinis aukojamas gyvūnas yra avinas. Kurį laiką prieš aukojimo šventę galima matyti nemažai avinų tam tikrose vietose. Jie surenkami į savotiškus tvartus ar nedideles ganyklas, miestuose į atitvertas teritorijas. Gyventojai išsirenka norimą aviną, kuris bus paaukotas. Atėjus šventei visi šie gyvūnai yra skerdžiami ir kiekvieno gyvūno mėsa dalinama į tris lygias dalis: viena vargšams, kita aukojančiai šeimai, trečia aukojančio asmens artimiesiems. Žinoma dabar ne visi aukoja tik avinus ir ne visi apskritai aukoja gyvūnus, nes po to paprasčiausiai nėra kur dėti mėsos. Labai dažnai žmonės renkasi aukojimą įvairiems fondams ar organizacijoms. Taip pat visi prekybos tinklai siūlo aukojamo gyvulio mėsą (tačiau reikia pirkti daug kilogramų mėsos). Skiriasi ir aukojimo kultūra. Kai kuriuose arabiškuose kraštuose šios šventės metu galima matyti gatves, paplūdusias krauju po pjovimo, daugybę besimėtančių ar sudžiaustytų kailių, gatvėje besimėtančių avių kojų. Egipte ne kartą teko matyti kaip vaikai laksto su avių kojomis gatvėse kaip su žaislais. Tačiau tokie vaizdai yra ne visur. Turkijoje atviras gyvulių pjovimas yra draudžiamas. Tai turi būti atliekama ne viešai ir tik tam specialiai skirtose vietose, todėl šioje šalyje plūstančio gyvulių kraujo pamatyti praktiškai neįmanoma. Užtat saldumynų parduotuvėse nors vežimu vežk.

Aukojimo šventė trunka tris dienas ir ji žymi piligriminių kelionių – hadžo pabaigą. Šiemet Aukojimo šventė prasideda liepos 31 dieną ir truks iki rugpjūčio 3 dienos.

Šios šventės proga turkus galite pasveikinti tiesiog sakydami İyi Bayramlar (iji bairamlar), o arabiškuose kraštuose Eid Mubarak.


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.