“Pirmosios“ Turkijos moterys

Pirmosios Turkijos moterys neturiu omeny vadovų žmonos, o pirmosios profesijos atstovės šalyje. Apskritai kalbant apie moteris, jos šalyje turi nemažai teisių ir jau senai, taip pat joms vienoms pirmųjų pasaulyje buvo suteikta teisė balsuoti 1930 m. (Naujojoje Zelandijoje 1893 m., Australijoje 1902 m., Kanadoje 1917 m., Vokietijoje ir D. Britanijoje 1918 m., Austrijoje ir Nyderlanduose 1919 m., JAV 1920 m., Prancūzijoje 1944 m., Graikijoje 1952 m., Šveicarijoje 1971 m., Saudo Arabijoje 2015 m.) Taigi kas tos pirmosios.

Fatma Refet Angın – pirmoji aukštosios mokyklos mokytoja, gimusi 1915 m. 1936 m. moteris baigė Gazi Pedagoginį institutą Ankaroje ir tapo istorijos mokytoja.

Selma Rıza (Feraceli) – pirmoji Turkijos žurnalistė, gimusi 1872 m. tuometiniame Konstantinopolio mieste. Jos pirmasis išsilavinimas buvo pas privačius mokytojus, vėliau studijavo Paryžiaus Sorbonos universitete.

Jale İnan – pirmoji archeologė, gimusi 1914 m. Stambulo mieste. 1934 m. baigusi Erenköy mergaičių mokyklą išvyko studijuoti į Berlyną. Karo metais moteris apgynė daktaro laipsnį ir grįžo į Turkiją. Vėliau dirbo universitete ir pradėjo ekspedicijas šalyje. Ji vadovavo tyrinėjimams Perge ir Side miestuose (Antalijos provincijoje), taip pat kitų antikinių miestų teritorijose.

Afife Jale – pirmoji musulmonė teatro aktorė Turkijoje, gimusi 1902 m. Afife studijavo Stambulo mergaičių pramonės mokykloje ir norėjo tapti aktore, tačiau Osmanų imperijos laikotarpiu įstatymai draudė musulmonėms moterims vaidinti scenoje. Tą galėjo daryti tik graikų, armėnų ar žydų kilmės moterys. Kadangi aktorės karjerai nepritarė ir tėvas, mergina pabėgo iš namų ir pradėjo mokytis naujai įsteigtoje Stambulo konservatorijoje, kurioje buvo kursas musulmonėms moterims, kurios galės vaidinti moterų auditorijai. 1920 m. moteris pirmą kartą vaidino scenoje, pakeitusi armėnų kilmės aktorę. Ne kartą aktorės kolegos ją slėpė spektaklio metu kai vykdavo policijos reidai. Vėliau ji buvo atleista, dar kurį laiką vaidino kituose teatruose, prisidengdama sceniniu slapyvardžiu kol tapo priklausoma nuo vaistų (dėl galvos skausmo). Kai po Turkijos respublikos paskelbimo 1923 m. buvo panaikintas draudimas musulmonėms moterims vaidinti scenoje, Afife vėl užlipo į sceną, tačiau priklausomybė vaistams blogino sveikatą ir aktorė turėjo palikti sceną.

Süreyya Ağaoğlu – pirmoji moteris advokatė, gimusi 1903 m. Azerbaidžane – politiko dukra. Po Azerbaidžano demokratinės respublikos žlugimo šeima 1920 m. pasitraukė į Turkiją, kur Süreyya studijavo Stambulo universiteto teisės fakultete. Baigusi studijas 1927 m. pradėjo dirbti teisininke ir ja dirbo iki pat mirties.

Safiye Ali – pirmoji Turkijos medicinos daktarė, gimusi 1894 m. Baigė Stambulo Robert koledžą, gydė kareivius Balkanų kare, Pirmajame pasauliniame kare ir Turkijos Nepriklausomybės kare. 1916 m. studijavo mediciną Vokietijoje.

Leman Cevat Tomsu – pirmoji moteris architektė, gimusi 1913 m. 1934 m. baigė studijas Stambulo Dailės akademijoje. Vėliau tapo Stambulo Technikos universiteto profesore.

Sabire Aydemir – pirmoji moteris veterinarė, gimusi 1910 m. 1933 m. baigusi Stambulo Erenköy aukštąją mergaičių mokyklą, įstojo mokytis veterinarijos į Ankaros universitetą.

Bedriye Tahir Gökmen – pirmoji moteris Turkijoje, gavusi lakūnės licenciją. Licenciją gavo 1933 metais, tačiau jos darbdaviui netiko moters įgūdžiai ir kaip bausmė buvo sumažintas atlyginimas. Moteris kreipėsi į oro pajėgas, kad būtų patvirtinta jos licencija. Deja atvykus inspektoriams, mokykloje nebuvo laisvų lėktuvų ir komisija išvažiavo, vėliau užsidarė ir mokykla.

Sabiha Gökçen – viena pirmųjų lakūnių Turkijoje ir pirmoji moteris pasaulyje – karo lakūnė, gimusi 1913 m. Ankstyvoje vaikystėje prarado abu tėvus ir gyveno su broliu. Broliui leidus Sabiha buvo Atatiurko įvaikinta ir išvyko į Ankarą. Ankaroje baigė pradinę mokyklą, vėliau mokėsi Arnavutkioj (Stambulo rajonas) Amerikos mergaičių koledže ir Üsküdar Amerikos liciejuje. 1935 m. pradėjo mokytis Turkijos aviacijos mokykloje Ankaroje, vėliau buvo išsiųsta tobulintis į Krymą. Jos mokslai ir karjera buvo palaikomi tuometinio šalies vadovo Mustafos Kemalio Atatiurko. Jos vardu pavadintas vienas iš Stambulo oro uostų.

Sâmiye Cahid Morkaya – pirmoji moteris lenktynininkė, gimusi 1897 m. Pradinį mokslą baigė Yedikule vokiečių mokykloje. Sâmiye domėjosi muzika ir Tamburi Cemi bey klasėje aštuonerius metus mokėsi groti kemenče. 1922 m. baigė Stambulo konservatoriją. Vėliau Pangaltı Amerikan Garajı gavo vairuotojos licenciją ir buvo pirmoji moteris vairuotoja. Moters sutuoktinis novelistas Burhan Cahit Morkaya nupirko jai automobilį. Lenktynėse dalyvavo nuo 1930 m. ir 1932 m. tapo nugalėtoja – pirmoji moteris lenktynininkė ir pirmoji moteris nugalėtoja. Lenktynių dalyviai vyrai užginčijo laimėjimą esą moteris negali dalyvauti lenktynėse. Teismas skundą atmetė. Moteris laimėtoja tapo ir 1933 m. ralyje, o sekančių metų lenktynėse patyrė avariją ir buvo sužeista.

Sabiha Bengütaş – pirmoji skulptorė moteris Turkijoje, gimusi 1904 m. Mokėsi Eyubsultan Numune mokykloje, ketverius metus gyveno Damaske, Sirijoje (tuometinė Osmanų imperijos teritorija), kur mokėsi Prancūzų katalikiškoje mokykloje. Šeimai grįžus į Turkiją, mokėsi Köprülü Fuat Paşa  mokykloje, o 1920 pradėjo mokytis Stambulo dailės akademijoje (šiandien Mimar Sinan universitetas), tapybos ir skulptūros departamentuose. Ji buvo pirmoji moteris studentė kurse. 1924 m. laimėjo valstybinę stipendiją ir galimybę studijuoti Romos dailės akademijoje

Informacija iš wikipedia


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.