Turkiški pusryčiai. Kuo jie ypatingi

Šiandien turkiškų pusryčių laikas jau pasibaigęs. Dažnai sakoma, kad pusryčiauti yra normalu iki pusiaudienio ar net iki antros valandos dienos. Priklausomai nuo to kuri savaitės diena tai yra, o gal visuotinių atostogų metas. Sekmadieniais pusryčiai užtrunka ilgiau.

Pusryčiai gali būti įvairūs: lėkštėje sudėta keletas “detalių“, švediškas stalas, gausūs pusryčiai.

Mažiausiai įdomūs ir paprasčiausi pusryčiai – Kahvaltı tabağı – pusryčių lėkštė. Tokie pusryčiai dažniausiai būna patiekti pačiuose paprasčiausiuose restoranėliuose arba labai pigiuose viešbučiuose. Pusryčių lėkštėje rastumėte kelias alyvuoges (šventas reikalas turkams), sviesto, džemo ir medaus paketėlius, riekelę sūrio, virtą kiaušinį. Paįvairinimui kai kur gali būti lėkštė didesnė ir joje drybsoti dar keli produktai. Būtinas elementas – kalnas duonos. Iš tiesų tai būtų pats paprasčiausias pusryčių variantas tiems, kas neturi laiko arba norėtų užkąsti taupiai. Pusryčių lėkštė gali būti meniu ir kituose restoranuose, kurie siūlo gausesnius pusryčius.

Açık büfe kahvaltı – pusryčių bufetas arba dar taip vadinamas švediškas stalas. Nereiktų iš karto įsivaizduoti viešbučio bufeto, nes juose dažniausiai maistas ir jo pasirinkimas būna pritaikytas tarptautiniam skoniui. Be to pusryčių bufetas būna siūlomas ne tik viešbučiuose. Yra gausu restoranų miestuose ar pakelėse, kurie siūlo būtent tokį pusryčių variantą. Bufetas gali būti labai įvairus: nuo kuklesnio iki labai gausaus. Paprastai būna įvairiai paruošti kiaušiniai, sūriai, alyvuogės, užtepėlės, bandelės, duona, pipirai, paprikos, salotos, aliejai, padažai ir t.t. Žinoma į lėkštę kraunatės kiek telpa arba nebetelpa. Tokie pusryčiai būna sotūs, tačiau nėra arčiausiai tradicinių (nepaisant to, kad patiekalai vietiniai).

Pusryčių karaliai ir “belenkokio“ persivalgymo įsikūnijimas – serpme kahvaltı. Užsisakius tokius pusryčius normaliame ar gerame turkiškame restorane, arba neduokdie lankantis svetingoje šeimoje, galite iš karto pasiruošti skrandžio tempimo procedūrai, kuri gali užtrukti ne vieną valandą su tam tikromis pauzėmis oro įkvėpimui. Šių pusryčių metu būna betarpiškesnis bendravimas prie stalo, nes maistą dedatės iš bendrų indų ar indelių, o ne atsinešate jau lėkštėse. Pirmiausia atkeliauja alyvuogės, sviestas, sūriai, medus, riešutai, salotos, karštas lavašas tiesiai iš pečiaus arba duona. Po to seka uogienės, džemai, pyragėliai, tahini padažas, humusas, omletas arba menemen, kepinta dešra “sudžiukas“, içli köfte, pomidorai, agurkai, grietinėlė, džadžikas, pipirai, baklažanai, biorekai, jogurtas, cevizli kısır (bulguro pagrindu ruoštos salotos), baklažanų užtepėlė babagannuş, dilgėlių salotos, sarma (savotiški balandėliai vynuogių lape) ir daug kitų dalykų. Tai nereiškia, kad visur viską ir atneš, tačiau jei pataikysite į gerą pusryčių vietą, tai pasiruoškite atlaisvinti diržus. Paprastai tokiose pusryčių vietoje dar išgersite daugybę litrų turkiškos arbatos, kuri pateikiama tulpės formos stiklinaitėse.

Geriausia pusryčių vietas rinktis pagal rekomendacijas ar ten, kur matysite daugiausia vietinių. Jei kas yra apsikrėtęs turkiško maisto užkratu, tai gali tokius pusryčius pasiruošti ir namuose. Tačiau tam reiktų nemenko pasiruošimo ir nemažai rankų.

Ne kartą yra tekę pusryčiausi šeimose. Tuomet šeimininkės nori parodyti savo sugebėjimus. Galima pamiršti atsikėlimą nuo stalo. Jus prifarširuos viskuo kas yra ant stalo. Tada labai gerai (na arba nelabai gerai_ po pusryčių pavirsti ant šono ir kiek snustelti, o išgirdus arbatos puodelio skimbčiojimą vėl atsikelti ir išgerti jau kelioliktą puodelį arbatos. Arbatą reiktų saldinti, nes ji būna gana stipri ir nuo jos gali supykinti. Taigi lankydamiesi Stambule atsargiai gerkite arbatą, ypač jei po to leisitės plaukti laivu po Bosforą. Taip gali ir ne juokais supykinti. Sugebantiems valdytis ir neragauti visko, tai bus tiesiog geri ir sotūs pusryčiai.

Niekada nepamiršiu kaip dirbant Paryžiuje, viename viešbutyje apsistojo turkų grupė. Na, turbūt, žinote kas tai yra prancūziški pusryčiai. Tai va turkai juos pamatė ryte. Maniau žmonėms silpna pasidarys.

Vaizdas gali būti ir toks

Skanaus visiems!


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.