Ką verta pirkti kelionių metu. Antra dalis

Kas yra keliavę su manimi, tai jau žino mano pasakojimus apie pekmezą. Pekmezas tai melasa arba kaip tirštokas sirupas. Galima būtų paminėti keletą jų, kuriuos verta vienu ar kitu tikslu parsivežti iš Turkijos. Žinoma, kaip visada noriu pasakyti, kad nereikia griebti pirmų pasitaikiusių nes jie pigūs ar dar dėl ko nors. Turbūt vienas geriausių pasirinkimų būtų pekmezą pirkti iš žmonių, kurie jį daro (kaimuose, miesteliuose, turgeliuose). Tačiau ne visuomet yra galimybė tai padaryti ir tenka pirkti parduotuvėje. Na nėra tai jau taip blogai, tačiau reiktų rinktis atidžiai.

Vieną tokių sirupų turbūt žinote iki skausmo – granatų sirupas. Tai tirštas, sodrios ir tamsios raudonos spalvos skystis. Taip, būtent sirupas. Jis bus brangesnis ir tamsesnis. Kiek šviesesnis ir skystesnis būna granatų padažas (nar ekşi sosu), kurio naudojant maistui skiesti jau nebereikia. Aš karštomis vasaros dienomis į stiklinę vandens įdėdavau šaukštelį padažo ir gaudavosi lengva gaivinanti rūgžtelė. Padažas naudojamas salotoms užpilti. Sirupas tinka mėsos marinavimui. Yra milijonas kitų panaudojimo variantų.

Kitas sirupas – üzüm pekmezi – vynuogių. Saldesnis ir tamsiai rudos spalvos reikalas. Turiu laimės jo gauti Kızılkaya kaime prie Kapadokijos ir dar yra tekę pačiam jį virti ant laužo. Skaityk dviguba sėkmė. Tai be papildomo cukraus gaminamas pekmezas (gal fabrikuose ir kitaip), kuris yra saldus ir savaime suprantama tinka įvairiam saldinimui. Aš dedu į natūralų jogurtą, arbatą ir t.t.

Na ir mano visai nesenas asmeninis atradimas (girdėjau daug anksčiau, bet nebuvo progos išbandyti) – andız pekmezi. Andız medis lotyniškai juniperus drupacea, o lietuviškai Sirijos kadagys. Iš šio medžio vaisių ir gaminamas sirupas. Va štai jis yra dar viena panacėja nuo visų ligų kaip ir juodgrūdės aliejus. Nors Turkijoje siautėja antibiotikų rijimo nuo kiekvieno krenkštelėjimo mada, tačiau apie andız pekmezi žino daugelis ir neretai turi savo spintelėse. Aš atsivežiau iš Vano miesto, kuris yra Turkijos Rytuose, tačiau reikės leistis į paieškas ir kitur.

Taigi, norėdami parsivežti iš kelionės kažką naudingo, galite rinktis ir vidiniam vartojimui skirtų dalykų, kurių dalis yra kaip pagardai, o dalis kaip vaistai.


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.