Elgesys žemės drebėjimo metu

Turkija yra seismiškai aktyvioje zonoje ir žemės drebėjimai čia yra dažnas dalykas, kurių didžiosios dalies mes nejaučiame, tačiau kai kurie gali būti stipresni. Dėl šios priežasties norime pasidalinti informacija apie elgesį prieš per ir po žemės drebėjimo, kuris buvo susistemintas.
Net ir gyvenant ne tokioje aktyvioje seisminėje zonoje yra galimybė patirti žemės drebėjimą, pavyzdžiui išvykus į kelionę. Dėl šios priežasties verta žinoti kaip reiktų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Šie patarimai yra ne iš piršto laužti, bet moksliškai pagrįsti.

Yra trys atskiros fazės – PRIEŠPER ir PO drebėjimo. Pagrindinė taisyklė pačio žemės drebėjimo metu – judėti kuo mažiau ir būtinai išlaukti žemės drebėjimo pabaigos saugesniame kampe (pvz. palindus po stalu, ar gulint ant žemės prie pat lovos krašto, kuo toliau nuo langų, ir toje patalpos vietoje kur nekrenta daiktai) ir TIK PASIBAIGUS epizodui, imtis kitų priemonių, pvz evakuotis, užgesinti ugnį, išjungti dujas ir t.t… Net ir evakuacijos metu, jei vėl prasideda virpesiai (aftershock), reikia vėl sustoti judėti per pastatus/laiptines ir imtis priemonių pagal fazę PER (vertinti patalpą, kurioje esi tuo metu ir slėptis). Nors ir pirminis instinktas yra pagriebti vaikus ir pulti bėgti iš pastato laukan per patį žemės drebėjimą, toks elgesys yra pats pavojingiausias ir keliantis didesnę sužalojimų riziką, nes neįmanoma įvertinti laiptinių, durų, infrastruktūros būklės kol dar tebevyksta virpesiai. Žemiau rasite kelias iliustracijas, nurodančias kaip reiktų elgtis.
Ši informacija paruošta, remiantis mokymais Bosforo universiteto Kandilli centre, Stambule (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü)
Informacija apie elgesį anglų kalba rasite paspaudę šią nuorodą


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.