Pekmez’as. Kas tai?

Pekmez (turk.) yra melasa. Kalbant apie melasą, dažniausiai galvojama apie cukrašvendrių ar cukrinių runkelių produktą. Taip pat žinoma, kad melasa yra skoninis priedas, naudojamas ne tik virtuvėje. Būdami Turkijoje, susidursite su šio produkto turkišku pavadinimu pekmez. O tai yra klampi masė, dažnai naudojama turkų gyvenime. Man būnant Kızılkaya kaime, pasitaikė proga ne tik užklupti salčos (salça turk. – smulkintų pomidorų masė su priedais) gamybos procesą, bet ir “pekmezo“ ruošimo. Šiais metais vynuogių derlius nebuvo stebuklingas, todėl jų rinkimas užtruko tik pusdienį. Atvežtos iš vynuogynų jos iš karto buvo suverstos į jau paruoštą baseiną. Čia įdėta tam tikrų priedų ir tuomet avint guminiais batais spaudžiama vynuogių masė. Susidaręs skystis teka pro specialų kanalą ir vėliau yra supilamas į didžiulį indą, kuriame ant laužo ugnies kaitinamas gerą valandą ar net ilgiau, pastoviai maišant. Pirmojo virimo metu galima pagalvoti, kad verdama košė (viršuje susidaro tirštos šviesios putos) ar kokia broga. Vėliau leidžiama visiškai ataušti ir yra perkošiama. Tuomet vėl kaitinama didžiuliame inde apie valandą laiko ar net ilgiau. Antro virimo metu masė jau būna gerokai tamsesnė. Leidžiama ataušti ir supilstoma į mažesnius indus.

Pramoniniu būdu gamintą pekmezą galima nusipirkti kone kiekvienoje maisto prekių parduotuvėse. Ne pramoninės gamybos pekmezą galite nusipirkti turguose arba kaimuose.

Kaip vynuogių pekmezas vartojamas ir kur naudojamas?

Galima tiesiog vartoti kasdien po valgomą šaukštą rytais ir tai bus įvairių naudingų medžiagų šaltinis. Galima naudoti kepiniams vietoj cukraus. Saldėsių gamyboje (karsambaç). Taip pat galite maišyti su tahini padažu ar jogurtu. Įdėjus į vandenį galima vartoti kaip sveiką gaivinantį gėrimą. Iš tiesų pekmezas yra daug gerų savybių turintis produktas.

Tačiau pekmezas – melasa gaminama ne vien iš vynuogių. Atvykusiems keliautojams mažiausiai žinomas yra andız pekmezi – kadagio uogų melasa. Tai rudas saldus reikalas, kuris galbūt ne paties prabangiausio skonio, tačiau Turkijoje plačiai naudojamas prevencijai nuo įvairių ligų, peršalimų. Naudojamas kokteilių ar kepinių saldinimui. Tai nereiškia, kad turite kadagio uogų melasą gerti litrais, nes kas per daug tas nesveika. Beje turint negalavimų reiktų pasidomėti ar tai jums nepakenks.

Dar vienas žinomas sirupas – keçiboynuzu arba harnup. Tai yra saldžiosios ceratonijos, saldžiavaisio pupmedžio arba Šv. Jono medžio vaisių sirupas. Dažniausiai jo skonis lyginamas su pertusino ir geriausiai žinoma jo savybė yra gebėjimas atsikratyti kosulio.

 

 

 

 

 


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.