Vyno kelias Turkijoje

Alaus ar sūrio kelias Lietuvoje, vyno ir sūrių degustavimas Prancūzijoje ar vynų ir alyvuogių aliejaus degustacijos Italijoje, gal dar Ispanijoje nieko nestebina. Reiktų paminėti visą Pietų Europą iš tiesų neaplenkiant Šampanės regiono Prancūzijoje. “Vyno kelias Turkijoje“ vis dar skamba kiek neįprastai, tačiau iš vienos pusės tai nėra keista, kai Turkija labiau žinoma kaip paplūdimio turizmo kryptis ar istorinio-religinio turizmo šalis. Ši frazė nestebina vyno mėgėjų ir žinovų pačioje Turkijoje. Šalyje yra labai daug ne tik vynuogynų, iš kurių vynuogės eksportuojamos į įvairias pasaulio šalis, tačiau ir vyno daryklų. Jų galima rasti Rytinėje šalies dalyje, kur vynai dar vadinami siriškais (sirų krikščionių tradicijos, išlikę iki šių dienų). Mardino mieste ar Midiyat miestelyje gausu vyninių. Juodosios jūros regione turbūt garsiausi vynai apie Tokat miestą. Žinomi Kapadokijos vynai. Dažnas keliautojas žino Pamukalės vynus (vaisiniai vynai, kuriuos galima degustuoti ekskursijų metu), tačiau tai yra tik nedidelė dalis Denizli provincijoje gaminamų vynų. Iš tiesų Denizli provincija dailiai įsilieja į Egėjo jūros regioną, kuris turbūt karaliauja šioje srityje, aprėpdamas dar ir alyvuogių auginimo ir aliejaus spaudimo verslą. Nereiktų nuvertinti Trakijos regiono europinėje Turkijos dalyje ar aplenkti Turkijos salų – Avša (Avşa) saloje yra keletas vyno daryklų, kurių žymiausia – Büyülübağ. O kiek dar namuose gaminto vyno. Lankydamiesi Egėjo jūros regione, laiką leisti galite mėgaudamiesi vynu ir gamta. Apskritai Anatolijoje vyno tradicijos siekia 7000 metų ir hititų viešpatavimo laikotarpiu tai buvo ne tik rimtas verslas saugomas įstatymo, bet ir šis gėrimas naudotas apeigoms. Frigai taip pat puoselėjo vyndarystės tradicijas. Net omaniškuoju laikotarpiu tradicija nebuvo numarinta ir tai liko šalies atmintyje, kol po karų šėlsmo vėl buvo atgaivintos senosios tradicijos.

Norint išbandyti kuris vynas Turkijoje yra geriausias ar tiesiog aplankyti vyno daryklas visuose regionuose, turbūt reiktų pasišvęsti tam darbui ne vieną mėnesį, kad nosis nepamėlynuotų. Tačiau keliaujant palengva, galima susipažinti su Turkijos vyno kultūra, tradicijomis, laimėjimais ir taip pažinti dar vieną vyno kraštą pasaulyje.

Pirmąjį žingsnį galite žengti rinkdamiesi vyno kelią Egėjo jūros regione, kuris jau yra išbandytas vyno ekspertų ir mėgėjų – kol kas daugiau vietinių. Galime leistis į šį kelią ir drauge. Tai Urla Bağ Yolu. Šį maršrutą sudaro septynios vyno daryklos: Perdix Wines, USCA, MMG Şarapçılık Ltd., Mozaik Şarapçılık, Urla Şarapçılık, Urlice Vineyards, ÇAKIR Winery & Vineyards. Jos tęsia šimtametes tradicijas, puoselėtas šiame regione, nors pačios vyno daryklos skaičiuoja dar pakankamai negilias tradicijas. Šiuose vynuogynuose auginamos įvairios vynuogių rūšys (Alicante Bouchet, Boğazkere, Bornova Misketi, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Carignan, Chardonnay, Çalkarası, Çavuş, Dimrit, Grenache, Kalecik Karası, Karalahna, Kuntra, Malbec, Merlot, Mourvedre, Narince, Öküzgözü, Petit Verdot, Pinot Noir, Sangiovese, Sauvignon Blanc, Shiraz (Syrah), Sultaniye, Tempranillo, Vasilaki, ir Viognier), taip pat stengiamasi auginti ir turkiškas veisles. Leisdamiesi į Vyno kelią Turkijoje patirsite naujus įspūdžius mėgaudamiesi ne tik gėrimu, bet ir švelniu Egėjo jūros klimatu, maistu, šiame regione rasite galybę istorinių objektų (antikinių miestų). Čia ypatingai jaučiama plačių pažiūrų žmonių gausa, graikiškoji kultūra – ypač pakrantės miesteliuose. Tik trumpa kelionė laivu ir galite atsidurti ne vienoje Graikijos saloje.

Ne be reikalo paminėjau ir maistą. Skonio receptorių virtuozams – gurmanams tai dar viena vieta pamaloninti savo gomurį, uoslę ir akis. Galima rasti gurmaniško maisto restoranus netgi atokiau nuo miestų ir neįtrauktų į vyno kelią. Daugelyje jų galite apsilankyti tik su išankstine rezervacija. Teruar Urla – restoranas ir vieta apsistoti, Manej Urla – restoranas ir vieta apsistoti, Od Urla – restoranas ir vieta apsistoti, Levan – restoranas.

Vyno kelias gali trukti ir ne vieną dieną. Jei norite leistis į vyno ir gurmanišką kelionę Egėjo jūros regione, susisiekite su manimi. Taip, turkiškosios virtuvės sostinė yra Gaziantepo miestas Pietryčiuose, tačiau vynais ir alyvuogėmis nepralenkiamas Egėjo jūros regionas.

Kalbant apie visą šalį, galima būtų išskirti tris pagrindinius vyno regionus, kuriais gali nusidriekti jūsų asmeninis vyno kelias: Trakijos-Marmaros, Egėjo ir Anatolijos (nuo Ankaros ir Tokat iki Dijarbakyro).

Paremti mane galite paspaudę žemiau esančią ikoną

Atsigerkime kavos at ko-fi.com
Vyno kelias Turkijoje

Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.