Aliejų galima rasti daugelyje pasaulio šalių. Jų yra ir ten, kur begalinė žaluma, yra ir šalyse, kur žalumą su žiburiu sunkiai galima rasti. Jau nuo seno aliejai buvo naudojami maistui, gerinti sveikatai, grožio procedūroms, pramonėje. Gamindami maistą daugiausia susiduriame su saulėgrąžų, alyvuogių ar rapsų aliejumi. Tokiais būna nukrautos visos lentynos parduotuvėse. Kalbėdami apie grožio procedūras jau brendame į tankesnį mišką ir aliejų sąrašas ženkliai ilgesnis. Neatsilieka aliejų sąrašas kalbant ir apie sveikatą. Įvairiausių augalų ir jų sėklų aliejai yra plačiai naudojami kosmetikos ar vaistų gamybai. Turkija yra didžiulė šalis, todėl nenuostabu, kad ir aliejų čia išgaunama daug. Žinoma, nemažai yra importuojama, tačiau kurie gi aliejai gaminami būtent čia? Žemiau rasite netrumpą sąrašą aliejų, kuriuos galima rasti Turkijoje ir tikėtina jie pagaminti čia.
Prieš naudodami bet kurį aliejų, net ir patį nekalčiausią, pasidomėkite teisingu jo naudojimu ar vartojimu. Nereiktų ryti ar pilti ant savęs visko iš eilės prieš tai nepabandžius nedidelio kiekio. Turkijoje, kaip ir bet kur kitur, prieš perkant reiktų gerai apžiūrėti pakuotę ir sudėtį ar aliejus grynas, ar natūralus.
Kaip aliejai naudojami Turkijoje?
Kepimui, virimui, salotoms ruošti naudojami saulėgrąžų, alyvuogių ar kukurūzų aliejai. Šituo turbūt nė kiek nenustebinau. Nors daugiau gyvenimo praleidžiantys virtuvėje pasakys, kad maistui galima naudoti ir daugiau aliejų.
Riebiosioms imtynėms Yağlı güreş (jali giureš) taip pat naudojamas aliejus. Vyrai (pehlivan – narsuolis) mūvi odines kelnes kisbet ir ruošdamiesi kovai visą kūną išsitepa alyvuogių aliejumi, kad priešininkui būtų sunku jį suvaldyti. Yra šalyje vietų, kur kovo vyksta jau ne vieną šimtmetį nenutrūkstamai. Atrodytų, kad šios imtynės yra unikalios, tačiau užuominų apie riebias imtynes galima rasti šumerų ir Babilono laikotarpiu, taip pat graikų romėnų laikotarpiu imtynėms buvo naudojamas aliejus. Remiantis islamu Turkijoje imtynininkai turėjo prisidengti sarmatą kelnėmis (dažniausiai buvo siuvamos ir buivolo odos).
Vienas populiariausių ir žinomiausių aliejų, naudojamų grožio industrijoje tai rožių aliejus. Turkai neturi šio aliejaus išgavimo šimtamečių tradicijų. Tik keli dešimtmečiai, tačiau jau sėkmingai įsitvirtino pasaulinėje šio aliejaus ir rožių vandens gamybos rinkoje. Kalbant apie rožių aliejų ir rožių vandenį reiktų keliauti į Ispartą. Tai vienas ir miesto simbolių ir rožių kvapas beveik tvyro ore. Šalia miesto neaprėpiami rožių laukai, kurie pražįsta vėlyvą pavasarį. Tada gegužę ir birželį laukuose knibžda ne tik bitės, bet ir žmonės, renkantys žiedlapius, kurie vėliau keliauja į fabrikėlius. Mieste yra ir daugybė parduotuvių, siūlančių produkciją su rožėmis. Rožių sirupas naudojamas gaminti įvairius konditerinius stebuklus. Levandų aliejus taip pat yra išgaunamas Ispartos provincijoje, Kečiborlu apylinkėse. Vasaros metu netgi vyksta levandų festivalis. Atvyksta nemažai turkų iš Stambulo, Antalijos, kitų miestų. Levandų arbata, levandų ledai, levandų pagalvės. Dar jei nusiperkate puokščių, kurias moterys riša čia pat – laukuose, tai kvapas juk persekios ilgai. Birželio antroje pusėje galite pasijausti kaip Prancūzijos Provanse. Visi čia būna atsipūtę ir linksmi (galbūt dėl levandų kvapo savybių). Prie to paties būtų ir migdolų aliejus ar pušų terpentinas, įvairių aliejų mišiniai. Juos naudoja plaukų stiprinimui, kai kuriuos kūnui, rankoms ar veidui.
Kvapų terapijai yra naudojami įvairūs eteriniai aliejai. Na nėra visa šalis kvapų pagalba pasiekusi nirvanos, bet eteriniai aliejai dažnai naudojami kvapų terapijos tikslais parduotuvėse (kad jaustumėtės patogiai ir ramiau plačiai atvertumėte pinigines), namuose.
Aitriosios paprikos aliejus
Migdolų aliejus
Šalavijų aliejus
Žuvų taukai
Anyžių aliejus
Kadagio uogų aliejus
Dygminų aliejus
Arklio kaštonų aliejus
Avokadų aliejus
Kalendulos aliejus
Bergamotės aliejus
Rozmarinų aliejus
Kviečių gemalų aliejus
Graikinių riešutų aliejus
Pušų terpentino aliejus
Juodgrūdės aliejus
Lauro sėklų aliejus
Lauro lapų aliejus
Pieninio erškėčio aliejus
Artišokų lapų aliejus
Bazilikų aliejus
Lazdyno riešutų aliejus
Žemės riešutų aliejus
Pistacijų aliejus
Kmynų aliejus
Rožių aliejus
Garstyčių sėklų aliejus
Aguonų sėklų aliejus
Morkų sėklų aliejus
Dilgėlių aliejus
Figų sėklų aliejus
Moliūgų sėklų aliejus
Jonažolių aliejus
Levandų žiedų aliejus
Arbūzų sėklų aliejus
Tuopų aliejus
Melionų sėklų aliejus
Abrikosų branduolių aliejus
Čiobrelių aliejus
Raudonėlių aliejus
Salierų sėklų aliejus
Linų sėmenų aliejus
Kalendrų aliejus
Erškėtrožių aliejus
Citrinų žievelės aliejus
Petražolių sėklų aliejus
Melisų aliejus
Mirtos lapų aliejus
Mėtų aliejus
Granatų sėklų aliejus
Eukaliptų aliejus
Ramunėlių aliejus
Raudonmedžio aliejus
Pelynų aliejus
Apelsinų žievelių aliejus
Pankolių aliejus
Agurkų sėklų aliejus
Česnakų aliejus
Svogūnų aliejus
Sezamo sėklų aliejus
Cinamono žievės aliejus
Vynuogių sėklų aliejus
Vyšnių kauliukų aliejus
Jazminų aliejus
Alyvuogių aliejus
Kokius aliejus ir kaip/kam naudojate?
Mintimis perbėgau namų lentynas, pasirodo, ten aliejų yra įvairių, kuriuos naudojame maistui, sveikatai, kosmetiniams tikslams…
Svarbiausią vietą virtuvėje užima alyvuogių aliejus. Naudoju saulėgrąžų, rapsų aliejų, rečiau – kokosų, kadangi šis yra salstelėjusio skonio ir tinka ne visiems patiekalams. Salotas gardinu graikinių riešutų, sezamo, kanapių sėklų, linų sėmenų aliejais.
Gerą aurą namams suteikia eteriniai aliejai. Levandų, eukaliptų, mėtų aliejaus lašinu į vandenį, kuriuo valau namus, jų aromatas suteikia gaivos ir švarumo jausmą. Aromatinius aliejus lašinu į difuzorių. „Superinis“ yra levandų kvapas, todėl vasarą terasoje galiu mėgautis kieme augančių natūralių levandų žiedų aromatu.
Kai peršalimo ligos beldžiasi į duris, problemines vietas tepu arbatmedžio aliejumi, taip užkirsdama kelią ligai.
Tik kelionės į Turkiją metu Jūsų dėka atradau savo jautriai odai labai tinkantį juodgrūdės aliejų. Pastebėjau, kad geriausias buvo tas, kurį pirkau Karahayıt miestelio turgelyje. Tik gaila, kad įsigijau nedidelį indelį. Vėliau jo nusipirkau internetinėje parduotuvėje, bet jis nebuvo toks efektyvus. Pasitaikė proga juodgrūdės aliejaus nusipirkti Egipte, aliejų fabrikėlyje. Jo savybės irgi nepateisino lūkesčių… Išvada – teks vykti tuo pačiu maršrutu vien dėl juodgrūdės aliejaus:). O gal žinote kitą variantą?
Labai patinka rožių, lotoso aliejų kvapas, bet pastarąjį turiu vartoti atsargiai, nes alergizuoja.
PatinkaPatinka