Asmenų su specialiais poreikiais keliavimas Turkijoje

Kelionių karštinės šiuo metu būna vis dažniau. Žinoma, didžiausios prasidėjus vasaros ar žiemos kelionių pardavimams. Diskusijos apie vienus ir kitus įspūdžius, pliusus ir minusus verda ištisus metus. Iš asmeninės patirties galiu teigti, kad įvairiais “nepatogumais“ daugiausia skundžiasi mažiausiai sveikatos problemų turintys asmenys. Drįsčiau sakyti, kad tai dažniausiai būna dėmesio trūkumas ir žmogaus nepilnavertiškumo jausmo slėpimas. Žmonės turintys rimtų problemų dažniausiai būna tyliausi, nes dažniausiai jiems per galvas perlipa sveikiausi. Keliauti ir pažinti pasaulį nori daugelis, bet ar įmanoma tai daryti laisvai, be baimės ir trikdžių?

Noriu pasakyti, kad žmonės su specialiais poreikiais gali drąsiai vykti į Turkiją ir ją pažinti, tačiau reikės kruopštaus išankstinio pasiruošimo, informacijos surinkimo, kad kelionė būtų kuo sklandesnė.

Pakalbėkime apie žmones su judėjimo negalia . Keliauti įmanoma ir toliau. Pirmiausia reiktų informuoti skrydžių bendrovę ir oro uosto personalą apie pagalbos poreikį. Į lėktuvą žmonės laipinami ne su visais keleiviais, o atskirai ir būna, kad naudojami specialūs keltuvai. Taigi, keliauti lėktuvu įmanoma. Netgi keliaujant su persėdimu (tarkime naujajame Stambulo oro uoste), rasite personalą, kuris bus pasiruošęs jums padėti. Stambulo oro uoste tenka matyti daug pagalbos transporto. Įvairiomis transporto priemonėmis vyresni ar su negalia žmonės pervežami paties oro uosto teritorijoje. Skrendant tiesioginiu reisu yra dar paprasčiau. Reiktų atminti, kad jūsų nesodins prie atsarginių išėjimų. Atvykus į Antalijos oro uostą taip pat jums bus pagelbėta. Čia yra daug liftų ir nuožulnių nuvažiavimų ar pakilimų. Priklausomai nuo poreikių gali būti reikalingas specialus transportas, kuris jus nuveš iki pasirinkto viešbučio nes ne visi įprasti turistiniai autobusai yra pritaikyti. Tik jūs savo poreikius žinote geriausiai.

Sekantis žingsnis yra teisingai pasirinkti viešbutį. Štai šioje vietoje yra daugybė niuansų kaip ir renkantis visiems žmonėms. Norėsite arčiau miesto ar toliau, prie paplūdimio ar tiks ir toliau nuo kranto. O kur dar baseinai, maistas ir t.t. Reiktų prisiminti, kad viešbučio aprašyme paminėtas kambarys žmonėms su negalia dar nereiškia, kad visa viešbučio teritorija bus tinkama poilsiui. Ir to nereikėtų priimti kaip savaime suprantamo dalyko. Juk nesinorės būti vien tik kambaryje ir restorane arba bare. Pasidomėję rasite ir viešbučių, kuriuose yra specialūs įėjimai į jūrą paplūdimyje, specialūs nusileidimai į baseiną, patogi viešbučio teritorija, kambariai, liftai ir t.t.

Turkijoje apskritai nemažai dėmesio yra skiriama integracijai ir patogumui (deja dar ne visur ir ne visada). Alanijos ir Antalijos miestų gatvėse dažnai būna tam pritaikyti šaligatviai. Norėčiau paminėti, kad poilsiaujantys Antalijoje ar Alanijoje (ne regione, bet būtent pačiuose miestuose) gali ganėtinai laisvai nuvykti iki miesto centro ir savarankiškai. Didžioji dalis miesto transporto (autobusai ir tramvajai) yra tam pritaikyti – yra žemagrindžiai ir turintys specialias atlenkiamas grindų dalis. Taigi nėra reikalo būti vien tik viešbučio teritorijoje. Žinoma kalbu ne apie visus viešbučius ir ne apie absoliučiai visas gatves. Prieš keliaujant reiks atlikti daugiau namų darbų.

Kokias pramogas ir ekskursijas rinktis?

Deja ne visur bus patogu vykti. Žinoma galima tikėti bendrakeleivių pagalbos, tačiau ne visur vietoje yra pritaikyta pati infrastruktūra. Daug kas priklauso ir nuo jūsų pačių. Galima rinktis plaukiojimą jachta. Laivo įgula bus pasirengę ne tik padėti pakliūti į jachtą, bet ir mėgautis maudynėmis jūroje, tačiau gali būti ribotas judėjimas laive ar naudojimasis tualetu. Žaliasis kanjonas yra nuostabus, tačiau kol kas nėra pritaikytas visiems keliautojams, nes yra daug aukštų laiptų. Norėdami rinktis raftingo (leidimasis plaustais kalnų upe) pramogą teiraukitės savo kelionių vadovo dėl galimybės. Tas pats patarimas būtų ir dėl safarių visureigiais. Kelionė į Pamukalę yra įmanoma, bet taip pat reiktų pasikonsultuoti su savo kelionių vadovu. Nors pačioje Pamukalėje problemų kilti neturėtų. Norėdami pakilti į Tahtali kalną pasikonsultuokite su savo kelionių vadovu. Techniškai tai yra įmanoma. Priklauso nuo nuvykimo iki kalno transporto (ar reikia specialaus, ar ne).

Ne kartą yra tekę lydėti grupes, kuriose buvo žmonių su regos, klausos ar judėjimo negalia ir galiu pasakyti, kad tai buvo vieni maloniausių ir smalsiausių turistų.

Ruoštis kelionei reikia visiems. Vieniems daugiau, kitiems mažiau, tačiau tinkamai pasiruošus bet kuriai kelionei ji bus malonumas, džiaugsmas ir atgaiva.


Komentuokite

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.